Dwór w Osieku PDF Drukuj E-mail
piątek, 25 maj 2007

Dwór wzniesiony około 1920 roku wg projektu architekta Kazimierza Rutkowskiego dla Antoniego Czaplickiego, właściciela majątku do 1945 roku. Wcześniej posiadłość znajdowała się w rękach Zboińskich i Dzierżanowskich.

Dwór w Osieku

 

 

Skomponowany w modnym w latach dwudziestych „stylu dworkowym” zwanym także „narodowym”. Jest to budowla murowana z cegły, otynkowana, z użyciem granitowej kostki do cokołu, filarów, arkad i narożnych szkarp. Charakterystyczna cechą tego dworu jest dwukondygnacyjne, mieszkalne poddasze. Fasadę budynku ozdabia w części środkowej trójarkadowa galeria o arkadiach zamkniętych łukiem koszowym-podobna galeryjka występuje na poddaszu. Ewaluacja ogrodowa z tarasem, dwiema kondygnacjami wystawek i mansardowymi daszkami, nad ryzalitami skrajnymi- lukarny. Całość budynku zwieńcza wysoki dach polski, łamany, kryty blachą.

Dwór oznacza dość rozległy park krajobrazowy z połowy XIX wieku założony dla Dzierżanowskich (być może przy udziale Kamila Jamme), przekształcony dla Czaplickich w wieku XX. Z kolistym podjazdem, stawem, kręgami białodrzewów i licznymi okazami starych drzew.

Advertisement
Advertisement