VII Gminne Obchody Narodowego Święta Niepodległości PDF Drukuj E-mail
wtorek, 14 listopad 2017

       10 Listopada 2017r w 99. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości na terenie
Parafii Świętej Anny w Blichowie odbyły się VII Gminne Obchody Narodowego Święta
Niepodległości.

 

       Uroczystość zgodnie z tradycją rozpoczęła się od Mszy Świętej celebrowanej przez Proboszcza Parafii Świętej Anny w Blichowie ks. Włodzimierza Dzieńkowskiego, który skierował do wszystkich uczestników kazanie o głębokich treściach religijnych i patriotycznych. Następnie mieszkańców Gminy Bulkowo oraz zaproszonych gości przywitał Gospodarz Gminy Bulkowo – Wójt Gabriel Graczyk oraz wygłosił przemówienie, w którym przybliżył ogromną rangę Narodowego Święta Niepodległości, to 11 listopada 1918r Polska odzyskała długo wyczekiwaną „WOLNOŚĆ”, od tego pamiętnego dnia po 123 latach niewoli Polska stała się samodzielnym państwem oraz nasz kraj znów pojawił się na mapie Europy. Kolejno głos zabrali w Imieniu Europosła Zbigniewa Kuźmiuka – Radna Sejmiku Województwa Mazowieckiego Ewa Szymańska oraz w imieniu Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Macieja Małeckiego – Dyrektor Biura Posła Macieja Małeckiego Łukasz Gołębiowski. Dziękujemy bardzo za obecność podczas uroczystości, również Staroście Płockiemu Mariuszowi Bieńkowi oraz Asystentce regionalnej Julii Pitery Posła do Parlamentu Europejskiego Milenie Figórskiej.

       Następnym etapem uroczystości był program patriotyczno-artystyczny pn. „Droga do Wolności” w wykonaniu uczniów SP w Nowych Łubkach przygotowany pod opieką Pani Matusiak Marleny, Pani Justyny Wargockiej, Pani Krystyny Zielonki oraz Pana Dyrektora Ryszarda Dobrowolskiego. Akademia z okazji Święta Niepodległości była dla wszystkich uczestników uroczystości wspaniałą lekcją historii i patriotyzmu. Po występie Wójt Gminy Bulkowo wręczył rodzinom zmarłych kombatantów z terenu Gminy Bulkowo tabliczki z napisem „Weteran Wojny 1939 – 1945”.

       Po oficjalnych uroczystościach chętne delegacje przy asyście uczniów ze SP w Nowych Łubkach złożyły kwiaty i zapaliły znicze pod tablicą upamiętniającą 95. rocznicę odzyskania niepodległości oraz pod pomnikiem poległych w wojnie bolszewickiej w 1920 roku w miejscowości Nowe Łubki, po czym wszyscy uczestnicy uroczystości spotkali się przy remizie OSP w Blichowie na pysznej tradycyjnej grochówce.

       Szczególne podziękowania za pomoc oraz obecność podczas uroczystości kierujemy do Przewodniczącego Rady Gminy Bulkowo Andrzeja Krokowskiego wraz z Radnymi i Sołtysami, obecnych Strażaków z OSP, Dyrekcji i Nauczycieli Szkół z terenu Gminy Bulkowo wraz z uczniami, harcerzy, pracowników urzędu oraz jednostek budżetowych z terenu Gminy Bulkowo, a także mieszkańców.


Advertisement
Advertisement