Zabytki
Dworek w Szastach Drukuj E-mail

Dworek w Szastach powstał w pierwszej połowie XIX w., fundowany zapewne przez Aleksego Rościszowskiego. Do 1945 r. pozostawał w rękach rodziny Stanikowskich (w 1930 r. należał do Antoniego Stanikowskiego). Po drugiej wojnie światowej Szasty zostały przejęte przez Państwowy Fundusz Ziemi i rozparcelowane. Sam dworek wydzierżawił w 1946 r. rolnik Ryszard Majewski, który w 1968 r. wykupił go na własność.

 

Czytaj całość...
Dwór w Worowicach Drukuj E-mail

Worowice, wzmiankowane już w początkach XV wieku, wówczas w posiadaniu drobnej szlachty herbu Pomian. Na przełomie XIX i XX wieku własność Mościckich i Przedpełskich, od 1911 roku Szemplińskich. Ostatnim właścicielem majątku był Antoni Szempiński.

 

Czytaj całość...
Dwór w Wołowej Drukuj E-mail

Wołowa wzmiankowana już w XV wieku, to gniazdo Wołowskich herbu PRUS II. Następuje w posiadaniu m. innymi Siwarskich, Turskich, Domke oraz Góreckich. Dworek powstał w końcu XIX wieku, na początku wieku XX rozbudowany, a później częściowo rozebrany. Skomponowany w duchu późnego klasycyzmu i neorenesansu.

 

Czytaj całość...
Dwór w Pilichowie Drukuj E-mail

Pilichowo znane  od XIV wieku, to gniazdo Pilchowskich (Pilichowskich) herbu Rogala, z których Scibor z Sochocina był marszałkiem dworu księcia mazowieckiego Janusza I Starszego. Od XVII wieku własność Pilichowskich, Ciołkowskich, Bromirskich, a następnie Góreckich (w XIX  i XX wieku). Ostatnim właścicielem majątku był Zygmunt Cichowski.

 

Czytaj całość...
Dwór w Osieku Drukuj E-mail

Dwór wzniesiony około 1920 roku wg projektu architekta Kazimierza Rutkowskiego dla Antoniego Czaplickiego, właściciela majątku do 1945 roku. Wcześniej posiadłość znajdowała się w rękach Zboińskich i Dzierżanowskich.

Czytaj całość...
Dwór w Nadułkach Drukuj E-mail

Nadułki, zwane dawniej Nadołki, wzmiankowany był już w XV wieku. W XIX i XX wieku należały do Zawadzkich, Góreckich, Kosińskich oraz Gorskich. Ostatnim właścicielem majątku był Stefan Gorski, znany dziennikarz i publicysta.

Czytaj całość...
Pałac w Krzykosach Drukuj E-mail

Wieś  wzmiankowana już w 1396 roku. W XVIII wieku własność m. In. Szawłowskich, następnie  Góreckich i Rutkowkich. Ostatnim właścicielem majątku był Władysław Rutkowski.

 

Czytaj całość...
Dworek w Bulkowie Drukuj E-mail

Bulkowo wzmiankowane jest w XVI wieku jako Bolkowo. Początkowo stanowi własność książęcą następnie Sasina ze Smardzewa, kasztelana wyszogrodzkiego, z rąk jego potomków powróciłado własności książęcej, od 1526 r. własność królewska.

Czytaj całość...
Advertisement
Advertisement